Châteauneuf du Pape

  • Katalogové číslo: 124

Châteauneuf du Pape

 

Trochu historie
Paměť sahá  až do roku 1157, kdy Geoffrey, biskup z Avignonu vysadil v této oblasti vinice.. Výrazný vliv na rozvoj vinařství v kraji měl papež Klement V,  velký znalec a milovník vína. Jeho nástupce Jan XXXII. pak vyměnil hlučný Avignon za blízký Calnernier, kde si dal vystavět honosné letní sídlo, obklopené vinicemi. A jméno bylo na světě. Byl to právě zámek papežův, nazývaný Ch
âteauneuf-du-Pape, který dal jméno zdejšímu vínu, i když až o pár století později. Vesnička pod ním měla v této době 100 obyvatel a cca 300 hektarů vinic.

Po poklesu produkce za válek v 17. století se pak ve století osmnáctém vinice obnovují a až do fyloxery pokračuje tato oblast v solidním rozvoji.   V roce 1793 je zaznamenáno, že zdejší vína jsou o 30 % dražší než vína z okolních vinic.

 Vína dnešních dnů
Ve vinicích s oblázky se až ze 13ti povolených odrůd (základním prvkem je odrůda Grenache, poté jsou to odrůdy Syrah  (roku 1830 je doloženo víno ve kterém je také „vin connu comme Cirac), Bourboulenc, Mourvèdre, Muscardin, Clairette, Cinsault, Roussanne, Counoise, Terret Noir, Vaccarese, Picardan a Picpoul)  rodí víno vynikající kvality, jehož potenciál zrání lze srovnat s velkými víny z oblastí Bordeaux nebo Burgundska -  zrají obvykle 5 -15 let.

Vína většinou zrají v obrovských cementových nebo nerezových tancích, méně často ve velkých dubových sudech, barique tady v podstatě nenajdete, není ani důvod, zdejší hrozny mají dostatek vlastních tříslovin a rodí se z nich mohutná vína s vysokým obsahem alkoholu, nádhernou vůní a chutí, jež vám zůstane dlouho nejen na patře, ale i v srdci.
  • 0 Kč
  • (bez DPH: 0 Kč)
  • Záruka (měsíců): 24
  • Termín dodání (dny): 7